Light Move Festival

Muzeum Neonu

Muzeum Neonu Muzeum Neonu Muzeum Neonu Muzeum Neonu Muzeum Neonu

Twórcy Muzeum Neonu, tak piszą o swym neonowym azylu:

„Projekt dokumentacji i ratowania neonów prowadzimy od 2005 r. Nasze starania są odpowiedzią na rosnące zainteresowanie tematem neonów, z jakim spotkaliśmy się po wystawach w Warszawie, Wrocławiu, Luksemburgu i Londynie oraz po publikacji albumu „Warszawa. Polski neon”.

Obecnie w kolekcji Muzeum znajduje się 25 neonów, czyli około 300 liter. Kolekcja cały czas powiększa się, na transport czekają kolejne neony.

Ozdobą kolekcji są oczywiście neony z ulic Warszawy, w tym te najbardziej znane: Kino Praha, Berlin, Cepelia czy Restauracja Ambasador. Jedno z pierwszych miejsc pod względem rozmiarów zajmuje słynny Jubiler, który ma aż 8 metrów długości i 4 metry wysokości.

W naszych zbiorach znajdują się też stare rysunki neonów. Posiadamy również bogatą dokumentację zdjęciową współcześnie zachowanych neonów, którą wykorzystaliśmy w dwóch publikacjach książkowych – „Warszawa. Polski Neon” (wyd. Gazeta Wyborcza, 2007) i „Polish Cold War Neon” (wyd. Mark Batty Publisher, Nowy Jork 2011 r.), poświęcona neonom z całej Polski.

Neony prezentują wysokie walory artystyczne. Projektowane były przez uznanych grafików, plastyków i architektów. Tworzyły integralną część architektury budynków. Tych wyjątkowych, starych znaków z roku na rok jest coraz mniej, stąd konieczność zapewnienia im ochrony. Często funkcjonowanie neonów w pierwotnych lokalizacjach jest zagrożone – pojawiają się nowi najemny, sklepy zmieniają funkcje. Chcemy stworzyć miejsce, gdzie będą mogły trafić demontowane neony. Mamy nadzieję, że wkrótce będziemy mogli zaprosić Państwa do docelowej siedziby.”

logotypylogotypy Urząd Miasta Łodzi