Light Move Festival

Jacek Bieleński

Jacek Bieleński Jacek Bieleński

Jacek Bieleński- artysta i animator wydarzeń kulturalnych, pochodzący z Łodzi.

Swoją przygodę ze sztuką zaczął jeszcze w kołysce- fotografowany razem z mamą- modelką przez Jerzego Kosińskiego. Uczęszczał do liceum plastycznego; ukończył wydział scenarzystów w łódzkiej szkole filmowej. W międzyczasie zajmował się projektowaniem ubrań. W jego kimonach i czapkach chodziła cała polska bohema. Napisał kilka scenariuszy- m.in. do „Tanich pieniędzy” z Lindą. Po pewnym czasie stwierdził, że woli krótsze formy pisane i zaraz potem powstał przebój „Dentysta sadysta” wykonywany przez Marylę Rodowicz i tajemniczy zespół Różowe Czuby, którego ideę i wizerunek wymyślił. Jego piosenki w wykonaniu Sambora Dudzińskiego wygrały konkurs w Opolu oraz Targi Estradowe. Pierwszy zespół jaki założył to Plastic Bag- na wieść o samobójstwie autora „Malowanego ptaka”. Występują w nim: Włodzimierz Kiniorski, Ziut Gralak, Andrzej Rajski, Przemek Greger, Zbigi Brysiak.

Po wybuchu łódzkiej afery z pavulonem, artysta nie mógł się powstrzymać przed nazwaniem swojego nowego projektu z Kiniorskim i Filipem Gałązką, w nawiązaniu do słynnego rozluźniacza. Paffulon grywał w Teatrze Witkacego w Zakopanem, na festiwalach i w punkowych klubach.

Bieleński pisał teksty m.in. dla: Fiolki, Justyny Steczkowskiej, Wojciecha Waglewskiego. Napisał także hymn łódzkiego klubu sportowego, dzięki czemu zyskał nowe doświadczenie- granie na stadionie.
W ubiegłym roku mogliśmy go zobaczyć w jednym z seriali na TVP 1 i nie był to jego debiut aktorski.

Zyskał sobie opinię artysty kontrowersyjnego. Bezceremonialnie komentuje aktualną rzeczywistość, a jego abstrakcyjnie skojarzenia wprowadzają widownię w osłupienie. Jego solowe występy przypominają dowcipny performance. Chętnie wchodzi w interakcje z innymi muzykami i często zapraszany jest do kolejnych projektów. Ostatni z nich to Marynarze, w których gra razem z łódzkimi muzykami znanymi m.in. z NOT i Cool Kids of Death.

Jego ostatnia płyta to „Bielas” Plastic Bag. Robert Ziębińskim w Newsweeku komentuje ją jako jedną z najciekawszych muzycznych propozycji ostatnich lat.
Oprócz grania, śpiewania i pisania piosenek, Bieleński chętnie inicjuje różne wydarzenia artystyczne w swoim mieście. Zorganizował koncert „Muzycy na dachu świata” i przez ponad 10 lat tworzył scenę klubu Łódź Kaliska.

http://www.myspace.com/jacekbielenski

logotypylogotypy Urząd Miasta Łodzi