Light Move Festival

Dominik Lejman

Dominik Lejman

Ur. 5 marca 1969 w Gdańsku. Absolwent gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych (Wydział Malarstwa i Grafiki) oraz Royal College of Art w Londynie (jego praca dyplomowa otrzymała nagrodę domu aukcyjnego Christie's). Laureat m.in. Nagrody Fundacji Kultury i Minton Award - Royal College of Art, London. Laureat Paszportu POLITYKI na rok 2001. Aktualnie mieszka i pracuje w Gdyni, Poznaniu i Berlinie profesor wizytujący ASP w Poznaniu.

Działa w zakresie szeroko pojętego malarstwa i sztuki wideo, jednakże jego prace wykraczają poza te media, uniemożliwiając jednoznaczną klasyfikację; realizuje wideofreski i prace w formie wielkoformatowych fototapet. Wideo motywy, przedstawiające często ludzkie ciało, wyświetlane na powierzchnię obrazów akrylowych na płótnie, wprowadzają w ich przestrzeń ruch - element, który z definicji nie istnieje w medium malarstwa. Zamysłem artysty jest zbudowanie pracy o wielu warstwach, zarówno w sensie przestrzeni, jak i czasu. (Luksus Przetrwania 2000)

Jest autorem oryginalnego przedsięwzięcia artystycznego Szpital jako krajobraz małych spektakli, w ramach którego instalował w szpitalach dziecięcych projekcje-freski wideo ze zwierzętami (Warszawa, 2002, Białystok, Nowy Jork, 2003 - realizacja stała).

Jego prace są wypowiedziami na temat miejsca jednostki we współczesnym społeczeństwie - traci ona swoją indywidualność w anonimowym tłumie i zostaje sprowadzona do danej statystycznej, a przez artystę – do abstrakcyjnego motywu ornamentalnego, który może zostać zaprezentowany jako ruchomy wideo-fresk "Video Murals - Social Surfaces, "Łyżwiarze" (2005) Antydepresanty" (2008) Problem wszechobecności maszyn i podglądactwa monitoringu zarysowuje w pracy "Moje pierwsze dwie sekundy spotyka moje pierwsze trzy sekundy" (2007) -widz ogląda obraz, na którym może dojrzeć siebie oglądającego obraz i po chwili spotkać się na płótnie z samym sobą.

W 2010 roku zrealizowano projekt "Staging Anonymous" - instalację świetlną w przejściu podziemnym na skrzyżowaniu ul. Łąkowej i Podwale Przedmiejskie w Gdańsku (nagroda w drugiej edycji konkursu Galeria Zewnętrzna Miasta Gdańska 2007). Projekcja przedstawiająca iluzoryczny obraz schodów, rzutowanych na jedną ze ścian przejścia, pozwalała przechodniom stać się uczestnikami artystycznej gry z czasoprzestrzenią.

Projekcja świetlna Lejmana zatytułowana "Podwójna warstwa" jest częścią projektu "Fossils and Gardens", przygotowanego z okazji polskiej prezydencji w Unii Europejskiej.

logotypylogotypy Urząd Miasta Łodzi