Light Move Festival

Bartek Smoczyński, wł. Smok

Rocznik 1971.
W wieku 15 lat zakłada z kolegami punkową kapelę Relanium, w której gra na gitarze i udaje, że śpiewa. Do dziś śpiewa głupie piosenki, traktując je jako znakomite ćwiczenie intelektualne.

Od końca lat 80' związany ze środowiskiem Galerii Wschodniej a później - Muzeum Artystów, którego był rezydentem. Te doświadczenia uczyniły go nałogowcem, zarówno jeśli chodzi o alkohol, jak i sprawy sztuki.

Od roku 1990 zajmuje się fotografią. W tym samym roku trafia na dwa lata do Wojska Polskiego, które, według jego słów, było najdoskonalszą szkołą życia społecznego. Od tego czasu, przez kolejne 10 lat squatuje, mieszka w komunach i bywa bezdomny.

Po wyjściu z wojska, pod okiem Pawła Tryzny stawia pierwsze kroki w typografii i składzie, co wyznacza jego dalszą drogę rozwoju zawodowego. W tym czasie spotyka Tadeusza Piechurę; spotkanie to ma do dzisiaj wpływ na postawę i poszukiwania w projektowaniu.

Od roku 1993 przez pięć lat stara się dostać na wydział operatorski PWSFTViT. W tym czasie zajmuje się fotografią i grafiką warsztatową. Nawiązuje przyjaźnie z operatorami, mieszka w fotograficznej ciemni. Bez przerwy się zakochuje.

W latach 1996 - 1998 jest asystentem technicznym w Pracowni Sitodruku PWSSP w Łodzi. W roku 1996 pracuje przy montażu filmów animowanych w STO Films. Pali dużo trawy. Podstaw montażu filmowego uczy się od Krzysztofa Rynkiewicza w trakcie realizacji psychodelicznych przygód Kulfona i Moniki.

W późniejszych latach pracuje jako grafik dla agencji reklamowych w Warszawie, Monachium, Sopocie i Londynie. Dużo by opowiadać, co się wtedy działo.

W roku 2001 wraca do Łodzi. Ostatnie 10 lat to głównie projektowanie logotypów, książek, wydawnictw, plakatów. Każda z tych rzeczy ma wymiar osobisty i jest traktowana jako element w poznaniu rzeczywistości. Konsekwentnie nie jest uległy.

W 2003 roku przychodzi na świat Nadia. To był Nowy Początek i pierwsze poważne zobowiązanie.

2009 rok to data rozpoczęcia dwóch równoległych akcji o podtekście politycznym - Sztuka to Suka oraz Sztuka Ściemy. Rok później rozpoczyna się akcja-eksperyment Ameryka Mnie Zabija, która trwa do dziś.

Jak sam mówi, stosując metodę radykalnych rozwiązań do dzisiaj do niczego nie doszedł.

Aleksandra Łuczak

logotypylogotypy Urząd Miasta Łodzi